WSZYSTKIE KATEGORIE

WSZYSTKIE KATEGORIE

Produkt rekomendowany przez weterynarzy i behawiorystów

Słuchawki dla psa to produkt cieszący się ogromnym zainteresowaniem, wśród właścicieli psów. Większość piesków cierpi z powodu hałasów wywołanych przez burze z wyładowaniami atmosferycznymi, strzały petard, strzał z broni palnej, czy huczne imprezy. Cierpienie to przejawia się bólem, stresem i paniką. Podstawowe objawy to szybkie bicie serca, spuszczony ogon, trzęsienie się i ślinienie, bieganie po całym domu i chowanie się w bezpiecznych dla nich miejscach. Niestety okres sylwestrowy, czy burzowy trwa dość długo i nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć momenty, kiedy nasz pies może być przerażony. Nie pomagają leki, ani ciągłe wizyty u weterynarza. W tym celu stworzone zostały słuchawki dla psa, które chronią go przed nadmiernym hałasem, eliminując przy tym stres i ból. 

Warto dodać, że paniczne banie się hałasu ma też podłoże behawioralne. Wynika to z nadmiernej paniki i strachu wywołanego przez przeszłościowe wydarzenia związane z ich cierpieniem. Warto przyzwyczaić psa w pierwszej kolejności do słuchawek. Przez kilka dni najlepiej pokazywać psu słuchawki, dać mu je powąchać, włożyć na chwilę na głowę i podawać przy tym jego ulubiony smakołyk. Przyzwyczajanie się psa do nauszników to proces, który w niektórych przypadkach może wymagać kilku dni, warto wtedy wspomagać się ulubionym smakołykiem pupila. 

Dodatkowo efekty można wzmocnić, przyzwyczajeniem psa do dźwięków wywołujących lęk. W takim wypadku można założyć pupilowi słuchawki i puszczać te dźwięki w telewizorze, zaczynając od małej głośności. Powtarzanie tego procesu to gwarancja sukcesu. 

Analiza słuchu psa 

Należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się ośrodkowi słuchu psa i porównać go z ludzkim. Pies w porównaniu do człowiek ma dużo szerszy zakres słyszalnych dźwięków, a jego przedział mieści się między 64Hz - 44 kHz, gdzie dla człowieka wynosi ona 31Hz - 19kHz.

Dodać należy przy tym, że psy są bardziej wyczulone na dźwięki, gdyż w przybliżeniu słyszą dźwięki nawet trzy razy bardziej odległe w porównania do człowieka. Oznacza to, że wybuch petardy, burze czy strzał z broni palnej słyszą dużo głośniej. Należy wziąć pod uwagę, że pies w zakresie mowy ludzkiej (500Hz-5kHz) słyszy porównywalnie do człowieka, natomiast jego ekstremum wyczulonego słuchu, oscyluje dopiero wokół 8kHz, a wykształcił się w ten sposób przez instynkt łowiecki, który wyszukuje pisku swoich ofiar. Człowiek najlepiej słyszy w częstotliwości 2 000 kHz i to nie przypadkowo, gdyż jest to środek zakresu częstotliwości mowy ludzkiej. 

6OXoRsZD1f12zRcfOsIMXYknjk7W71BS4i4UmzwL

Rys. Wykres przedstawiający zdolność słyszenia dźwięków o różnych częstotliwościach.

9i3oERPogXSH9ZCJJayqs2taWMRjmG-K66vfIvkD

Rys. Wykres przedstawiający widmo wybuchu petard.


KGML20eexbJIAkvUIEVU7fAtzIIPUsmlEZ4EeyWX

Rys. Wykres przedstawiający widmo strzału dwóch typów policyjnej broni palnej.

Według znanego profesora psychologii i naukowca neuropsychologii Stanleya Corena na dźwięki mieszczące się w zakresie 3kHz-12kHz, psie uszy są znacznie bardziej wrażliwe niż nasze. Dla przykładu dźwięki o natężeniu -15dB, które nie są nawet dla nas słyszalne, psy słyszą je bardzo dobrze.  

Warto również przyjrzeć się innym publikacjom Stanleya Corena, jeśli chcemy poznać lepiej psychologię psa.

Wszystkie powyższe dane dają nam jasny sygnał, że dźwięki petard, burzy i strzału z broni palnej powodują u nich ból, stres i dyskomfort. Warto zatem zabezpieczyć swojego pupila i zakupić słuchawki, które zredukują te nieprzyjemne dla nich dźwięki.

Produkt dostępny TUTAJ

Źródła: 

  1. Bruce Dwyer https://www.dogwalkersmelbourne.com.au/articles-dog-walking-pet-sitting/78-dog-hearing-sounds, dostęp: marzec 2020r.

  2. Stephanie Gibeault, MSc, CPDT https://www.akc.org/expert-advice/lifestyle/sounds-only-dogs-can-hear/, dostęp: marzec 2020

  3. https://www.cirrusresearch.co.uk/blog/2011/11/noise-levels-from-fireworks-a-very-unscientific-measurement/ dostęp: marzec 2020r.

  4. Akustyczna i psychoakustyczna analiza hałasu wytwarzanego przez policyjną broń palną, http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1808-86942011000200005, dostęp: marzec 2020r.

Facebook
Instagram