O czym myśli pies?
Canva.com

Właściciele psów bardzo często niestety niekoniecznie chcą się dowiedzieć o czym myśli ich pies i niezbyt kwapią się do wychylania czubka nosa poza swoją antropocentryczną perspektywę. Natomiast od tzw. czubka nosa u psów wszystko się zaczyna…

Psia percepcja, czyli to jak myśli pies, zdecydowanie różni się od ludzkiej, już na poziomie doświadczania zmysłowego. Jak wiadomo, psowate najlepiej wykształciły sobie zmysł powonienia, dlatego tak ważne jest, żeby podczas spacerów dawać swojemu czworonożnemu przyjacielowi czas i przestrzeń na dokładne obwąchiwanie otoczenia. Jednak to nie wszystko, co powinniśmy wiedzieć o naszych pupilach, jeśli chcemy ich lepiej zrozumieć.

Jak działa psia psychika?

Psi behawioryści twierdzą, że zachowanie psa w dużej mierze oparte jest na skojarzeniach. Psy kojarzą swoje określone czynności z emocjami i reakcjami człowieka, a nawet z miejscem! Dlatego, jeśli chcemy skutecznie nauczyć naszego czworonoga pewnych określonych zachowań, powinniśmy w tym celu zmieniać miejsce, w którym wydajemy daną komendę, żeby w rezultacie pies nie reagował na nią wyłącznie w tej jednej przestrzeni.

Jasnym natomiast jest, że po parokrotnym powtórzeniu sekwencji poprawnego psiego zachowania z następującą po nim nagrodą, nasz pupil zrozumie, że następuje tu pewien ciąg przyczynowo-skutkowy. Dlatego warto nagradzać psa radosnymi pieszczotami lub jego ulubionym smakołykiem. W ten sposób zapewnimy swojemu podopiecznemu dobre samopoczucie.

Pies a inne psy

Należy również pamiętać, że psy są zwierzętami stadnymi. Nie czują się dobrze w samotności. Również towarzystwo człowieka nie jest w stanie zastąpić psu obecności innego przedstawiciela tego samego gatunku. Ludzie nie potrafią też naśladować zachowań psów, dlatego powinniśmy umożliwiać swojemu pupilowi zawieranie psich znajomości podczas spacerów. To wykształca w nim prawidłowe psie odruchy.

Ponadto psy doskonale wyczuwają nasze emocje, cieszą się razem z nami, a odczuwają napięcie gdy jesteśmy zestresowani. Warto zastanowić się też nad tym, co czuje pies gdy zostaje sam w domu, a następnie postarać się ograniczyć takie sytuacje do wymaganego minimum. Zachowania lękowe nasi czworonożni przyjaciele wykazują również w sytuacjach stresowych tj. podczas sylwestra czy w czasie burzy. Wtedy powinniśmy zadbać o maksymalny komfort naszych pupili, przygotowując im możliwie najspokojniejsze miejsce do spania oraz zakładając im specjalne nauszniki.

Jako odpowiedzialni właściciele, starajmy się jak najbardziej zrozumieć co myślą psy, a z pewnością poprawi to nasze więzi, wzmocni wzajemne zaufanie, a także będziemy mogli liczyć na ogromną wdzięczność ze strony pupili.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Facebook
Instagram