Co pies myśli o swoim właścicielu?

Psy nie bez powodu bardzo często nazywani są przez swoich właścicieli pełnoprawnymi członkami rodziny czy czworonożnymi przyjaciółmi. Choć gatunkowo jesteśmy od siebie odlegli, odkąd człowiek udomowił psa, ten został niejako wcielony do „stada”.

Ale czy tak postrzegana relacja działa również w drugą stronę? Co pies myśli o właścicielu?

Choć pytanie wydaje się niemożliwe do zgłębienia, naukowcy dają nam na nie odpowiedź, dzięki rzetelnym badaniom, które przeprowadzili na psach, monitorując reakcje ich mózgu na pewne określone zachowania czy bodźce. I tak, okazało się, że np. kiedy pies wyczuwa zapach swojego właściciela, a przecież zmysł węchu jest kluczowy dla pieskiej percepcji świata, od razu zaczyna czuć się bezpieczny i szczęśliwy. Podobnie jest z niemowlakami, które zapach matki kojarzą ze strefą komfortu oraz przyjaznym środowiskiem jeszcze z czasu ciąży. Niewątpliwie jest to pewna podpowiedź w kwestii pytania o to, jak myśli pies.

W stadzie raźniej!

Psy są oprócz tego zwierzętami stadnymi, dlatego dużo lepiej czują się w towarzystwie swojego właściciela. Potwierdziły to badania naukowców, którzy sprawdzili pod tym względem reakcje wielu psów. Jak się okazuje, psy zawsze wykazują większy entuzjazm, gdy ich pan lub pani są w pobliżu. O wiele chętniej jedzą, kiedy karmi je ich właściciel, dużo radośniej bawią się czy skuteczniej rozwiązują psie łamigłówki w towarzystwie swojego człowieka. A kiedy nas nie ma, również to przeżywają, odczuwając niepokój i tęsknotę. Zastanawialiście się kiedyś co robi pies gdy zostaje sam w domu? W większości przypadków niewiele, bo nie ma ochoty na samotne zabawy. W innym przypadku zaczyna niszczyć meble i sprzęty domowe, za co jednak nie powinniśmy zbyt surowo karcić naszych pupili, ponieważ w ten sposób rozładowują stres związany z rozłąką.

I chociaż prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się dokładnie co pies myśli o człowieku, jednak powyższe stwierdzenia oznaczają, że my, jako właściciele, stanowimy także dla naszych czworonogów najbliższych członków ich stada.

Zastanawiając się co myśli pies, można domniemywać, że w pewnym sensie możemy być przez naszych pupili traktowani jako rodzice. Choć psy czują i wiedzą, że to nie do końca prawda, jednak wiele schematów ich zachowań względem pieskich towarzyszy zostaje przeniesionych także na ludzi.

Być może Twoja relacja z psem wydaje Ci się zbyt zażyła, ale nie przejmuj się. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i powinno to powinno działać w dwie strony.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Facebook
Instagram