Zaufanie to fundament miłości

Zaufanie to fundament miłości. Bez zaufania nie da się zbudować silnej więzi, czuć się dobrze w obecności drugiej osoby. Uważam, że psy to mistrzowie miłości, potrafią kochać bezgranicznie i wybaczać wiele naszych błędów. Niejeden raz w swojej pracy widziałam psy skrzywdzone przez człowieka, a mimo to potrafiły zaufać i pokochać ponownie, a nawet kilkakrotnie. Najpewniej za to właśnie tak bardzo je cenimy i dzięki temu odgrywają tak wielką rolę w naszym życiu, w porównaniu do innych zwierząt. Psy stały się członkami naszych rodzin. Coraz częściej pies nie jest już „tylko” psem, ale towarzyszem, przyjacielem, rodziną. Jest to diametralna zmiana, która dokonała się w przeciągu kilkudziesięciu ostatnich lat. Mówiąc krótko, zależy nam na tym, by psy nas kochały. 

Jak więc psy okazują miłość? Czy nam ufają i jak można to poznać? Czy to, jak okazujesz swoją miłość, ma znaczenie dla Twojego psa? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Każdy pies jest inny i może na różne sposoby okazywać swoje uczucia. Są jednak pewne zachowania wspólne, które mogą świadczyć o tym, że Twój pies Ciebie kocha. 

 • Cieszy się na Twój widok. 

Wracasz z pracy i wita Cię widok radosnych oczu i merdającego ogona? Z niecierpliwością czeka, aż podrapiesz go za uchem po długiej przerwie? Twój pies na pewno za Tobą tęsknił, a okazywana radość świadczy o tym, że Twój psiak kocha Cię na maksa!

 • Odpoczywa blisko Ciebie.

Jeśli Twój psiak pcha się do Twojego łóżka lub na kanapę, gdy na niej leżysz albo odpoczywa na ziemi tuż przy Twoich nogach, to znaczy, że chce być blisko Ciebie. Psy w grupach rodzinnych odpoczywają i śpią wspólnie, więc jeśli Twój pies wybiera takie miejsca, to traktuje Ciebie jak swoją rodzinę.

 • Dzieli się zabawkami.

To chyba powszechnie znany widok - pies przynosi zabawkę rzucając ją pod nogi lub kładąc na kolanach. Twój pies zachęca Ciebie w ten sposób do wspólnego spędzania czasu i kocha to! A może podczas zabawy szarpakiem, po uzyskaniu zabawki, ponownie wraca do Ciebie i zachęca do chwycenia jej? Zabawa z psem polega na dzieleniu się zabawką, a nie na rywalizacji o nią - Twój pies właśnie to robi! Odwzajemnij to koniecznie, a następnym razem to Ty zachęć jego do rozpoczęcia zabawy

 • Lubi Ciebie lizać, a może wyciąga Twoje rzeczy z szafy?

Jeśli Twój pies ciągle liże Twoje ręce, twarz lub inną część ciała to ewidentnie okazuje Tobie swoje bliskie uczucia. Widok powyciąganych z szafy ubrań, skarpetek lub kapci po powrocie do domu świadczy o tym, że Twój zapach sprawia, że czuje się on bezpiecznie.

 • Inicjuje pieszczoty

Twój przyjaciel na pewno darzy Cię głębokim uczuciem, jeśli czerpie radość z Twojego dotyku. Może prosić o niego w różny sposób np. kładąc głowę na Twoich kolanach, trącając Twoją rękę nosem albo rozkładając się jak naleśnik przed Twoimi nogami, odsłaniając włochaty brzuszek (tak robi tylko pies, który ma całkowite zaufanie do człowieka. Pies, który robi to w stosunku do obcej osoby, najczęściej chce, by ona się oddaliła).

To tylko najczęściej pojawiające się zachowania świadczące o tym, że Twój pies darzy Cię zaufaniem i miłością. Równie dobrze może robić to w zupełnie inny, wyjątkowy tylko dla niego sposób ☺ 

Psy kochają nas bezwarunkowo, niezależnie od tego jakie błędy popełniamy. Dlatego powinniśmy pracować nad tym, aby czuły się przy nas bezpiecznie i mogły nam bezgranicznie ufać. Twój psiak darzy Ciebie zaufaniem, jeśli polega na Tobie w trudnych sytuacjach np. podczas spaceru, gdy spotka niepokojącego go psa, czy człowieka, podczas burzy albo Sylwestra, jeśli boi się hałasów lub w każdej innej niekomfortowej sytuacji. Jak pies prosi o pomoc? Oczywiście każdy inaczej. Może prosić o kontakt i zwracać Twoją uwagę na siebie, może szukać kontaktu wzrokowego i spojrzeniem pytać „To co teraz zrobimy?”, może chować się za Twoimi nogami albo skakać na Ciebie prosząc o to byś zabrał go z danej sytuacji, szczekać lub komunikować to jeszcze inaczej, bo każdy pies jest inny. Wniosek natomiast jest jeden, najważniejsza w budowaniu zaufania jest komunikacja. Jeśli będziesz uczył się, jak zrozumieć swojego przyjaciela, to odwdzięczy się po stokroć. 

To, jak my komunikujemy swoje uczucia, również ma znaczenie. Pomimo tego, że psy czytają nas jak otwartą książkę, to są pewne gesty, które mogą odebrać w inny sposób niż byśmy tego chcieli. 

 • Przytulanie - ludzie uwielbiają się przytulać. Tak bezpiecznie czujemy się w objęciach ukochanej osoby. Mamy tulą swoją dzieci od urodzenia, dlatego jest to dla nas naturalny sposób okazywania miłości. Psy natomiast wzajemnie się nie przytulają. Jedyną sytuacją, w której nakładają na siebie łapy, jest konfrontacja i walka. Podczas przytulania unieruchamiamy chwilowo nasze psiaki, zbliżamy głowę, uśmiechamy się, szczerząc zęby. W ich języku nie jest to przekaz miłości i mogą w tym momencie odczuwać duży dyskomfort. Jeśli Twój pies nie lubi przytulasów, możesz zauważyć u niego sygnały stresu takie jak: zesztywnienie ciała, odwrócenie głowy i wzroku, oblizanie swojego nosa, nerwowe oblizywanie Twojej twarzy, dyszenie, ściągnięcie uszu i kącików ust do tyłu, po wypuszczeniu z objęć otrzepanie się. Oczywiście nie wszystkie psy reagują w ten sposób. Są czworonogi, które lubią być przytulane i zachowują wtedy pełen luz. Sprawdź, do której grupy należy Twój przyjaciel, ale jeśli okaże się, że nie jest zwolennikiem przytulasów, zaprzestań tego.

 • Głaskanie po głowie - gdy chcemy pogłaskać psa, w pierwszym momencie nasza ręka wędruje prosto do jego głowy. Co wtedy najczęściej obserwujemy u psa? Obniżenie głowy (tak jakby chciał uniknąć tego dotyku) i przymknięcie oczu. Jeśli mamy do czynienia z obcym psem, taki gest w najgorszym wypadku może skończyć się nawet pogryzieniem, gdyż może odebrać to jako groźbę skierowaną w jego kierunku. Większość psów lubi być głaskana po klatce piersiowej, za uszami lub przy łopatkach. 

 • Całusy w pyszczek - taki gest również może powodować złe samopoczucie u Twojego psa. Zaobserwujesz wtedy wyżej wymienione sygnały stresu.

 • Pochylanie się nad głową - jest gestem grożącym, a gdy połączymy to jednocześnie z wpatrywaniem się w oczy i szerokim uśmiechem, to dla niektórych psów może okazać się zbyt dużą presją. Mogą zareagować bardzo gwałtownie. Starajmy się dawać wybór psom, najpierw zawołajmy. Jeśli zdecyduje się podejść tzn., że chce się przywitać. Kucnijmy - przy obniżonej pozycji ciała nie będziemy nachylać się nad psem i staniemy się bardziej przyjacielscy w jego oczach.

Jako opiekun na pewno wiesz, co lubi Twój pies. Starajmy się jednak pamiętać o różnicach językowych pomiędzy nami. Psy uczą się naszej mowy, odwdzięczajmy się im tym samym i szanujmy ich potrzeby. 

Jak okazać psu swoją miłość?

Swoją miłość najlepiej pokażesz swojemu przyjacielowi zabierając go na długi spacer, zachęcając do wspólnej zabawy, razem odpoczywając, czy organizując mu zabawy węchowe – jednym zdaniem spędzając wspólnie czas. To jest dla naszych czterołapów ważniejsze od czegokolwiek innego.

Podsumowanie:

 • Pies okazuje swoją miłość na różne sposoby, ale największą radość zobaczysz w jego oczach, gdy spędzacie razem czas

 • Staraj się obserwować, kiedy Twój pies może potrzebować Twojego wsparcia i dawaj mu je. To sprawi, że będzie ufał Tobie bezgranicznie.

 • Pamiętaj o różnicach językowych pomiędzy nami, a psami.

 • Twój czas będzie dla niego największym darem miłości.

Koniecznie napiszcie, jak Wasze pieski okazują swoje uczucia, jestem pewna, że robią to w bardzo ciekawy sposób!

AUTOR:

Zuzia Barcz

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Facebook
Instagram