Jak przygotować psa do sylwestra?

Pies boi się petard? Najważniejsze zasady dla opiekunów psów.

Sylwester to dla wielu naszych psów najgorszy czas w roku. Huki petard wywołują u nich narastający stres i uczucie lęku. Czy możemy zrobić coś, co pomoże im przetrwać huczne zabawy z wykorzystaniem pirotechniki, podczas nocy sylwestrowej? Aby zrozumieć, dlaczego ten problem dotyka naszego pupila, warto zapoznać się z naszym filmem: Jak słyszy pies?

Przede wszystkim przygotuj swojemu psu bezpieczne miejsce, w którym będzie mógł ukryć się, a odgłosy wystrzałów będą jak najmniej słyszalne. Być może Twój pies sam wybiera takie miejsce? Jeśli tak, warto pozwolić mu na to. W całym domu możesz zasłonić okna, by ograniczyć również bodźce wzrokowe. Włącz telewizor lub radio, by w domu nie panowała cisza.

Najlepiej przygotuj z wyprzedzeniem, dużo jego ulubionych przysmaków, które możesz ukryć w kocyku, zabawce lub porozkładać w zakamarkach pokoju. Gryzak lub kong wypełniony czymś smakowitym również będzie dobrym rozwiązaniem. Ulubione jedzenie pomoże odwrócić uwagę Twojego pupila od dochodzących z zewnątrz hałasów.

Wykorzystaj ukochane zabawki psa. Postaraj się zachęcić go do wspólnej zabawy. A może Twój pies uwielbia się uczyć, trenować lub szukać?  To będzie dobry moment, by zaproponować mu coś co uwielbia robić. Dzięki temu jest szansa, że skupiając swoją uwagę na działaniu, nie będzie przejmował się odgłosami Sylwestrowych wystrzałów.

Nigdy nie zostawiaj go samego. Pies, który cierpi w związku z hukami fajerwerków, powinien dostać oparcie w swoim opiekunie. Towarzystwo i emocjonalne wsparcie poprawi jego samopoczucie. Jako odpowiedzialny opiekun wykaż wyrozumiałość i zachowaj spokój, gdy Twój pies się boi.

Sięgnij po dodatkowe środki. Bardzo pomocne będę nauszniki przeciwhałasowe dla psów. Czym są nauszniki dla psa, możesz dowiedzieć się z tego filmu. Dzięki nim odgłosy wybuchających fajerwerków będą dużo mniej słyszalne dla Twojego psa. Jeśli dźwięk będzie dochodził do niego z mniejszą intensywnością, proporcjonalnie jego reakcja powinna być słabsza. Być może dzięki nim będziesz mógł zrezygnować z corocznie podawanych psu leków. Pamiętaj, żeby wcześniej przyzwyczaić psa do ich zakładania. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, nagraliśmy specjalnie dla Ciebie filmik instruktażowy. Zapoznaj się z nim!

W dniu Sylwestra na ostatni spacer z psem wyjdź wcześniej, jeszcze zanim na dobre świętujący wyjdą na ulice. Pamiętaj, żeby tego dnia nie spuszczać go ze smyczy, ponieważ nagły huk może wystraszyć go tak bardzo, że będzie starał się uciec jak najdalej od źródła dźwięku, nie patrząc na to gdzie tak naprawdę biegnie. Zadbaj, by miał on przy sobie adresatkę.

Pamiętaj, że wyżej wymienione działania to półśrodki, które nie zmienią tego, że Twój pies przestanie bać się fajerwerków. Pomogą mu lepiej znieść okres sylwestrowy, ale za rok problem pojawi się ponownie. Najważniejsze jest to, by przepracować istniejący problem. Psy, które cierpią z powodu skrajnej fobii dźwiękowej związanej z wystrzałami pomimo wprowadzonych działań i tak mogą przejawiać silny stres, dlatego tak ważna jest praca nad samym problem.

Jak zmniejszyć wrażliwość psa na hałas?

Potrzebujesz:

·         Gryzak, kong wypełniony dobrą pastą lub ulubiona zabawka

·         Ulubione posłanie, klatka, miejsce odpoczynku psa

·         Nagranie wystrzałów petard

·         Urządzenie odtwarzające nagranie

·         Nauszniki przeciwhałasowe dla psamogą okazać się niezbędne przy pracy z fobią dźwiękową. Psi słuch jest o wiele wrażliwszy niż nasz, w związku z czym pojawia się problem ustawienia poziomu głośności nagrania tak, by pies nie wykazywał oznak stresu

Jak przygotować psa do sylwestra. Poradnik krok po kroku.

Krok 1:

Załóż nauszniki przeciwhałasowe na głowę psa i zaprowadź go w miejsce, w którym czuje się bezpiecznie.

Krok 2:

Zacznij odtwarzanie nagrania fajerwerków od poziomu, w którym pies nie reaguje na nie, po czym podaj mu gryzaka lub inny przysmak. Jeśli Twój pies nie jest łasuchem, możesz pobawić się z nim ulubioną zabawką.

Krok 3:

Przy kolejnych ćwiczeniach stopniowo zwiększaj głośność nagrania. Jeśli na którymś etapie pies zareaguje lękiem, jest to znak, że należy cofnąć się o krok do tyłu. Podczas ćwiczeń pies powinien być rozluźniony. Nie śpieszmy się jeśli chcemy osiągnąć sukces. Daj mu po kilka dni na oswojenie się z danym poziomem głośności. To jak szybko można posuwać się do przodu jest indywidualnie zależne od każdego psa- najważniejsze obserwuj jego reakcje. Wykonuj ćwiczenie przynajmniej raz dziennie po kilka minut.

Krok 4:

Gdy nasz pies nie reaguje już na nagranie odtworzone bez słuchawek, na wysokim poziomie głośności, testem powodzenia naszych ćwiczeń będzie czas Sylwestra. Postępuj w tym czasie, jak wcześniej: zaprowadź psa w bezpieczne miejsce, a po usłyszeniu wystrzału za oknem podaj mu gryzaka lub pobaw się z nim.

Bardzo ważne! Pracę nad odwrażliwianiem rozpoczynamy zawsze poza okresem sylwestrowym – minimum na dwa miesiące wcześniej. Nie możemy pozwolić na to, by w trakcie ćwiczeń zaskoczyły nas głośne wystrzały fajerwerków.

Analogiczne ćwiczenia możemy przeprowadzić jeśli nasz pies boi się burzy.

Słuchawki możesz zakładać psu, gdy wychodzicie na spacer podczas Sylwestra niezależnie od tego, czy boi się wystrzałów, czy nie. Nauszniki będą stanowić dla niego ochronę w sytuacji, gdy np. ktoś niespodziewanie wystrzeli petardę przy Waszym psie. Dzięki temu może zachować on zdrowy słuch, oraz uchronicie go przed pojawieniem się takiego lęku w przyszłości.

Jeśli jesteście świeżo upieczonymi opiekunami słodkiego szczeniaczka, słuchawki przydadzą się wam w procesie habituacji (stopniowego przyzwyczajania do danego bodźca) dźwięków różnego pochodzenia.

Podsumowanie:

Nowy rok jest okresem ciężkim dla każdego pupila. Jeśli Twój pies boi się huków petard, zadbaj o jego komfort podczas Sylwestra – umieść go w bezpiecznym miejscu, zainteresuj jedzeniem lub zabawą oraz wygłusz otoczenie, używając nauszników przeciwhałasowych. Poza okresem sylwestrowym użyj słuchawek jako pomoc w przepracowaniu fobii dźwiękowej. Słuchawki posłużą również jako ochrona dla Twojego psa podczas sylwestrowych spacerów, czy burzy. Pamiętaj, że pies słyszy dużo lepiej w wysokich częstotliwościach, dlatego niezbędne jest zapewnienie mu, odpowiednich warunków i produktów wspomagających eliminowanie jego cierpienia.

AUTOR:

Zuzia Barcz Szkoła Q Czworonogom

Przeczytaj również:

Jak słyszy pies?

Jak działają nauszniki dla psa?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar nauszników dla psa?

Powiązane produkty

Nauszniki przeciwhałasowe dla psa
Szybki podgląd Szybki podgląd
  • Obniżka
Nauszniki dla psa na sylwestra, burze, koncerty
219,90 zł 299,00 zł
keyboard_arrow_upkeyboard_arrow_down
11 Opinia(e) 
TRIXIE GRYZAK GUMOWY 14cm [TX-3317]
Szybki podgląd Szybki podgląd
TRIXIE GRYZAK GUMOWY 14cm [TX-3317]
43,20 zł
keyboard_arrow_upkeyboard_arrow_down

Komentarze (1)

    • Kaja
    • 2021-03-04 12:16:51
    Bardzo przydatne informacje!
Facebook
Instagram